قنات “ارونه” ۲۵۰۰ ساله، همچنان باغات اردستان را سيراب مي‌کند

به گزارش خبرنگار اسونیا قنات‌ها هزاران سال است که در ایران و سرزمین‌های اطرافش، آب مورد نیاز برای آبیاری مقرون به ‌صرفه‌ی محصولات کشاورزی و نیز آب آشامیدنی انسان‌ها را تأمین می کنند.

قنات یا کاریز به معنی کانال و آب‌راه است. در واقع قنات‌ها ساختارهای زیرزمینی هستند که برای جمع‌آوری آب و هدایت آن به سطح زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند. شهرستان اردستان ۴۷۳رشته قنات دارد که یکی از مهمترین آنها قنات ارونه است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با بیان اینکه این قنات به نامهای ارونه، ارمنه و اروند شاه معروف است که مهمترین اسمی که از ان  یاد می شود قنات ارونه است اظهار کرد: این قنات بیش از هزار سال قبل از اسلام قدمت دارد که طبق وقف نامه ها و اسناد تاریخی مورخین که به ان یاد شده مربوط به دوره کیانیان است.

مهدی مشهدی افزود: تقسيم آب قنات ارونه از شاهکارهاي تاريخي است که مبناي بسيار قديمي دارد و از زمان‌هاي گذشته شروع شده و به احتمال زياد مربوط به دوران پيش از اسلام است.

وی اضافه کرد:  در زمان هلاکوخان مغول، خواجه نصيرالدين طوسي آن را “فرزه بندي” کرده است، هنگامي که خواجه نصير‌الدين طوسي به همراه هلاکوخان مغول نوه چنگيز خان وارد اردستان شد، به دليل اختلافي که بين مردم اردستان بر سر تقسيم آب قنات ارونه بوده، آب آن را به بيست سهم و نيم تقسيم کرد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان با بيان اينكه نيم سهم از آب قنات قبل از مخزن جهت باغهاي بالاي دست قنات تقسيم مي‌شود، گفت: ۲۰سهم ديگر بين محله بازار، شش سهم، محله فهره هفت سهم، محله راهميان چهار سهم، محله کبودان ۱٫۵ سهم و روستاي تلک‌آباد ۱٫۵ سهم تقسيم مي‌شود.

بخشی از این قنات به طول ۶ونیم کیلومتر در داخل شهر اردستان است که ویژگی  منحصر به فردی است.

همچنین اسحاق شفیعی – کارشناس امور فنی، زیربنایی و قنوات جهاد کشاورزی اردستان با بیان اینکه از خصوصیات این قنات این است که دارای ۶ رشته فرعی و یک رشته اصلی می باشد تصریح کرد: رشته های فرعی این قنات شامل رشته کوهگرد، شور، شیرین، پامیله و برزاوند دومیله می باشد و از خصوصیات منحصر به فرد این قنات این است که کیفیت های مختلف آب در ان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته طی دو مرحله در این قنات کار شده و مقداری بازگشایی بخاطر مسدودی های صورت گرفته در طول مسیر انجام شده است. در حال حاضر اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان نیاز است جهت مرمت و لایروبی چون طول قنات ۶ونیم کیلومتر است و بخشی از ان داخل شهر اردستان قرار گرفته و دارای ۸ رشته فرعی است که دو رشته ان خشک شده است.

کارشناس امور فنی، زیربنایی و قنوات جهاد کشاورزی اردستان ادامه داد: در صورت مرمت و لایروبی قنات ارونه میزان آب دهی ان به دوبرابر افزایش پیدا می کند.

به گزارش اسونیا قنات ارونه اردستان با ۴۵۰نفر مالک در سال ۸۲ به شماره ۹۰۵۷در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

./خبرنگار انتشار دهنده مرتضی عسکری

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *