صدور ۳۶۰ کارت شناسایی برای هنرمندان صنایع‌دستی اردستان

سرپرست اداره میراث فرهنگ صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت: برای ۳۶۰ هنرمند صنایع‌دستی در شهرستان اردستان کارت شناسایی صادر شده است.

به گزارش خبرنگار اسونیا، مهدی مشهدی شامگاه یکشنبه در نشست خبری اظهار کرد: شهرستان اردستان دارای ۷۳ اثر تاریخی ثبت ملی و یک اثر ثبت جهانی است و مراحل ثبت ملی دو اثر تاریخی شهرستان شامل یک باب منزل تاریخی و یک آب انبار در حال انجام است.

وی با بیان اینکه پرونده ثبت ملی ۱۵میراث ناملموس این شهرستان از جمله سبدبافی، گویش اردستانی، آهنگری زواره، پامنبری زواره، غذای سروک، سمنوی ویژه مهاباد، قالی مهاباد، تعزیه زواره، دامداری مهاباد و حمد و برات در دست اقدام است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰۰اثر تاریخی شهرستان اردستان قابلیت ثبت ملی را دارند.

سرپرست اداره میراث فرهنگ صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان به موضوع ثبت جهانی خانه‌های تاریخی ایران اشاره کرد و گفت: در صورت همکاری شورای شهر زواره در زمینه مستند نگاری امکان قرار دادن خانه‌های تاریخی زواره نیز در مجموعه خانه‌های تاریخی ایران برای ثبت جهانی فراهم خواهد شد.

مشهدی از راه‌اندازی خانه صنایع دستی این شهرستان در هفته صنایع‌دستی خبر داد و افزود: این خانه با همکاری کانون مهر و مهتاب جنب مسجد جامع اردستان راه‌اندازی و مرکز عرضه و فروش صنایع‌دستی شهرستان خواهد شد.

وی با بیان اینکه حرکت به سمت راه‌اندازی و احیای رشته های صنایع‌دستی از برنامه‌های میراث فرهنگی اردستان است، تصریح کرد: در این راستا با همکاری یک نفر خیر و با صرف اعتباری بالغ بر ۱۶میلیون تومان دو کارگاه چادر شب بافی در اردستان و زواره فعال شده است و علاقه‌مندان می‌توانند به صورت رایگان در دوره‌های آموزشی شرکت کنند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اردستان با بیان اینکه برای ۳۶۰هنرمند صنایع دستی در شهرستان اردستان کارت شناسایی صادر شده است، خاطرنشان کرد: اکثر هنرمندان شهرستان اردستان در رشته های نقاشی روی سفال، میناکاری، خراطی، سبدبافی، سفال‌گری، قلم زنی، چرم دوزی، سنگ تراشی و رودوزی فعالیت دارند که بسیاری از آن‌ها نسبت به دریافت کارت اقدام نکرده اند.

مشهدی با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۴ کارگاه صنایع دستی در شهرستان فعال است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر در حوزه صنایع دستی مشغول به کار هستند.

./خبرنگار و انتشار دهنده مرتضی عسکری

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *