رئیس اداره اوقاف اردستان: ۹۰ درصد وقف‌های اردستان مربوط به روضه‌خوانی است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردستان گفت: بیش از ۹۰ درصد وقف‌های اردستان مربوط به روضه‌خوانی و طلاب است.به گزارش خبرنگار اسونیا، علی مبشری ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری اظهار کرد: اگر مسیر وقف در جامعه فرهنگ‌سازی شود اثرات آن در جامعه می‌تواند بسیار مؤثر و کمک‌حال سایر دستگاه‌ها باشد.وی با بیان اینکه در کل کشور بیش از ۷۴۰ نیت واقفان وجود دارد، افزود: در شهرستان اردستان با توجه به تعدد بسیار بالای وقف کمتر از ۲۰ نیت وقف انجام شده است. بیش از ۹۰ درصد وقف‌هایی که در این منطقه انجام شده مربوط به روضه‌خوانی و طلاب است.رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردستان با بیان اینکه در شهرستان اردستان بیش از ۴۰۰ وقف ثبت و شناسایی شده است، گفت: موضوعاتی مانند روضه‌خوانی و طلاب بخش‌هایی هست که توسط خود مردم تأمین می‌شود و نیاز به وقف و این‌گونه اقدامات ندارد. خوشبختانه فرهنگ دینی مردم به قدری زیاد است که برای روضه‌خوانی ائمه اطهار هزینه می‌کنند.

مبشری تصریح کرد: مردم باید برای وقفی که می‌خواهند انجام دهند از اداره اوقاف مشاوره بگیرند. متأسفانه در کشور سمت و سوی وقف خوب جا نیفتاده است و مردم کمتر از این موضوع استقبال می‌کنند.

وی یکی از برنامه‌های اداره اوقاف و امور خیریه اردستان را استفاده از پتانسیل بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: در شهرستان اردستان افراد سرمایه‌گذار زیادی متقاضی هستند که زمین و یا اماکن وقفی منطقه را سرمایه‌گذاری کنند. این دیدگاه وجود دارد که اداره شهرستان تمام موانع را برطرف کند تا از بخش خصوصی حمایت شود.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان اردستان با بیان اینکه ۸۰ فقره سند در سال گذشته برای موقوفه‌های این شهرستان صادر شد که هفت وقف جدید نیز داشتیم و چهار مورد آن به ثبت رسید، تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته سندهای ۱۴۰ موقوفه این شهرستان با همکاری اداره‌های ثبت اسناد و بنیاد مسکن تا پایان سال‌جاری صادر خواهد شد.

مبشری یادآور شد: شهرستان اردستان تعداد ۳۵۷ موقوفه انتفاعی و منفعتی و ۲ هزار و ۵۰۰ رقبه شناسایی شده دارد که باید در جهت ارتقای این موقوفه‌ها از جمله با شناسایی نیکوکاران تلاش بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به وجود یکهزار و ۴۵۴ سهم آب قنات وقفی در اردستان، تأکید کرد: درآمد این موقوفه‌ها بر اساس نیت واقف هزینه می‌شود.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه اردستان، افزود: درآمد بزرگ‌ترین موقوفه این شهرستان، با ۱۸۰ رقبه به حوزه علمیه نجف اشرف اختصاص می‌یابد.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *