دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور: قصور تامین اجتماعی اردستان باعث تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر شده است

 اسونیا دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت: قصور شعبه تامین اجتماعی اردستان باعث تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر اردستان شده است

میثم زالی امروز (پنج شنبه_۱۰ مهرماه) در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان با موضوع مشکلات کارخانه فرش تابان مهر در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به پخش کلیپ سخنان مدیرعامل کارخانه فرش تابان مهر اردستان و حساسیت عمومی نسبت به این موضوع، ستاد تسهیل به طور ویژه و خارج از دستور پیگیر حل مشکل این مجموعه بوده است.

وی با بیان اینکه کارخانه تابان مهر اردستان حدود سال ۹۱ به بهره برداری کامل رسیده، ولی انتهای سال ۹۲ توسط شعبه سازمان تامین اجتماعی اردستان توقیف می شود و تا اواسط سال ۹۳ تجهیزات این شرکت در حالی که در توقیف تامین اجتماعی بوده به سرقت می رود و واحد از کار می افتد، افزود: در این جلسه به این نکته رسیدیم که تامین اجتماعی در وصول مطالبات خود از این کارخانه دچار قصور شده که منجر به خسارت و تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر اردستان شده است.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با بیان اینکه اگر سازمان تامین اجتماعی برای وصول مطالبات ناچیز خود از روشی دیگر استفاده می کرد و منطقی برخورد می کرد شاید امروز شاهد تعطیلی این واحد نبودیم، گفت: جمع بندی بازدید و جلسه های امروز به این نتیجه رسید که قصور شعبه تامین اجتماعی اردستان باعث تعطیلی کارخانه و سپس ورشکستگی آن شده است.

زالی با بیان اینکه ای کاش بانک سپه تسهیلات درخواستی مدیرعامل این کارخانه را به موقع پرداخت می کرد که موضوع به ورشکستگی این کارخانه ختم نمی شد، افزود: در این جلسه مقرر شد ظرف دو هفته آینده بانک سپه و سازمان تامین اجتماعی در فروش این کارخانه همکاری داشته باشند و تامین اجتماعی نسبت به جذب سرمایه گذاری جدید اقدام کند تا با حضور سرمایه گذار جدید و شروع تولید جدید کارخانه مجدد احیا شود.

وی با بیان اینکه اصلی ترین وظیفه ستاد تسهیل، رسیدگی به وضعیت واحدهای تولیدی تعطیل و حل و فصل مشکلات آنها است و تا به نتیجه رسیدن کامل این اتفاق موضوع را دنبال خواهیم کرد، گفت: تاکید داریم که اینگونه اتفاقات که باعث تعطیلی واحد تولیدی و صنعتی می شود تکرار نشود و اگر به ورشکستگی انجامید آن مسئول و یا سازمان باید تبعات تصمیم خود و پاسخگوی اتفاقات تلخ آن باشد.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در خصوص وضعیت تولید کننده قبلی فرش تابان مهر اردستان خاطرنشان کرد: تولید کننده قبلی به دلیل فشارهایی که در این چند سال متحمل شده هیچ گونه انگیزه ای برای احیا و تولید ندارد و تمام تلاش مجموعه ستاد تسهیل این است که این فرد به زندگی خود برگردد و کارخانه به سرمایه گذار جدید واگذار شود.

همچنین حجت الاسلام سیدصادق طباطبایی نژاد، اظهار کرد: با تلاش هایی که انجام دادیم در چهار سال گذشته هیچ واحد تولیدی و صنعتی در شهرستان اردستان تعطیل نشده است.

وی با بیان اینکه مشکلات کارخانه فرش تابان مهر اردستان از سال ۹۲ و پس از به بهره برداری رسیدن این مجموعه شروع شده است، افزود: در سال ۹۵ اولین قدمی که در جهت رفع مشکلات کارخانه فرش تابان مهر انجام دادم عزل رئیس شعبه تامین اجتماعی اردستان وقت بود، زیرا مطمئن بودم منشا تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر ضعف مدیریتی بوده است. مدیر تامین اجتماعی که برای ۱۶۰ میلیون تومان بیمه ساختمانی که هیچ گونه معنایی ندارد و از اشکالات قانون است یک کارخانه ۱۰ میلیاردی را پملب کرده بود به درد شهرستان نمی خورد.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منشا مشکلات کارخانه فرش تابان مهر اردستان از موانعی بوده که تامین اجتماعی برای آن به وجود آورده است، تصریح کرد: متاسفانه تعطیلی کارخانه تابان مهر اردستان باعث متضرر شدن چندین مجموعه دولتی و خصوصی شد. باید برای مجموعه کشور تجربه شود که اگر فردی بدون کارشناسی مدیر شود می تواند در یک شهرستان خسارت های این گونه ای را به وجود آورد.  

وی با بیان اینکه زمانی که کارخانه فرش تابان مهر اردستان توسط تامین اجتماعی پلمب می شود موضوع سیاسی شهرستان به نفع این مجموعه بوده که اقدام به تعطیلی کرده است، افزود: تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر اردستان خارج از ضوابط قانونی بوده و به نظر می رسد این تعطیلی بیشتر یک غرض ورزی شخصی و مدیریتی بوده است.

طباطبایی نژاد با بیان اینکه تمام تلاش مجموعه شهرستان بر این است که هم مطالبات بانک سپه پرداخت شود و هم این کارخانه به نحو مطلوبی به سرانجام برسد، گفت: امروز دیگر حمایت گرایی و حمایت از تولیدکننده یک انتخاب برای مسئولان نیست بلکه به یک ضرورت تبدیل شده و اگر مدیری به درستی این موضوع حساس را درک نکرده بدون شک در آینده با مشکل مواجه می‌شود.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان شهرستان اردستان در راستای حمایت از سرمایه گذاران تلاش می کنند و این اقدام با هدف رونق تولید و اشتغال انجام می شود، خاطرنشان کرد: بیشتر سرمایه گذارانی که در شهرستان سرمایه گذاری می کنند  به این موضوع اذعان کرده و از حمایت های مسئولان استانی در این خصوص ابراز رضایت دارند.

./خبرنگار انتشار دهنده مرتضی عسکری

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *